
…Mikael Svensson, Mölndalsfotografen som tidigare förevigat bland annat Mölndalsån och Göta Älv, och nu gett ut en bok med bilder av Dalälven.
Vad är spännande med vattendrag?
-Det går hitta ett oändligt antal fotomotiv. Det är bara något som är fascinerande, att man kan fånga det på olika sätt. Och det är spännande att följa vattendragen från en källa till där det rinner ut. Man gör en liten upptäckt och det är alltid spännande att se vad man råkar ut för längs vägen.
Vad kändes viktigt att få med?
-Att försöka visa en bredd av olika miljöer. Att kunna visa upp alla miljöer den passerar. Det är alltid kul att inte bara visa den i sommarskrud, utan även under tider då folk inte besöker den, som vinter eller höst.
Hur lång tid har det tagit?
-Två år ungefär från det att författaren
Jan-Olov Moberg och jag beslöt oss för att göra det. Vi har gjort ett antal utflykter under den tidsperioden.
Vad har varit svårt och enkelt?
-Det svåra var att inte skildra Siljan med dess klassiska ställen där det är lätt att bli klichéartat. Runt Siljan finns det många turistplatser och det är svårt att inte skildra dem på det sättet och att försöka hitta en ny vinkel. Den enkla är att vi har gjort en bok tidigare tillsammans och har blivit sammansvetsande och samarbetet mellan mig och Jan-Olov har fungerat bra.
Vad blir ditt nästa projekt?
-Vi har precis börjat på ett bokprojekt om Vänern nu, så det blir fortsatt vatten. Det behövs nog ett par år för att bli klart. Jag har flera bollar i luften.